Źle dobrane i niezoptymalizowane zdjęcia na stronie internetowej mogą ją mocno spowolnić, a także wpłynąć negatywnie na jej pozycjonowanie w Internecie. Przykład? Jeden z moich klientów na początku swojej działalności sam założył sobie stronę, gdzie umieścił zdjęcia swoich domków na wynajem. Niby nic niezwykłego, ale każde zdjęcie było przeniesione prosto z aparatu, przez to zajmowało od 4mb do 7mb. To dużo czy mało? Przy 20 zdjęciach jedna zakładka potrafiła zajmować około 100mb, a wczytanie takiej zakładki zajmowało od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Dla średniej prędkości Internetu było to około półtorej minuty. Długo…
Po odpowiedniej optymalizacji te same zdjęcia zajmowały już od 0.3mb do 0.7mb, a cała zakłada, nie zajmowała więcej niż 5mb. Różnica w liczbach jest kolosalna i ma ogromny wpływ na pozyskiwanie klientów. Dlaczego? Tu trzeba zadać sobie pytanie, czy potencjalny klient, który chce wynająć domek na weekend (który najpewniej otworzył w przeglądarce też strony konkurencji), będzie czekał kilka minut na załadowanie się strony? Najpewniej nie. Z badań wynika, że jeśli strona internetowa nie wczyta się do 7-8 sekund to w 85% przypadków jest zamykana.
Niezoptymalizowane zdjęcia to także negatywny wpływ na pozycjonowanie strony.
Google podczas rankingu strony zwraca uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest szybkość wczytywania strony. Strony internetowe, które wczytują się wolno, mają gorszą ocenę w wynikach syntetycznych, a co za tym idzie, także niższą pozycję w wyszukiwarce google. Brak odpowiedniej optymalizacji zdjęć może zniwelować całe działania na rzecz SEO, szczególnie w przypadku stron www, które mocno opierają się na zdjęciach (strony apartamentów na wynajem, które mają dużo fotografii wnętrz, strony fotografów czy blogów fotograficznych).
Jak zoptymalizować zdjęcia na stronę internetową?
Zdjęcia można optymalizować na wiele sposobów, ale nie chcę tu pisać długiego poradnika (może w przyszłości taki powstanie), dlatego skupię się na dwóch najważniejszych działaniach, które w 95% przypadków będą wystarczające i przyniosą ogromne korzyści dla strony internetowej.
Odpowiednia rozdzielczość zdjęcia.
Zdjęcia z aparatu telefonu czy aparatu fotograficznego mają bardzo dużą rozdzielczość. Ma to swoje zalety, ale przed wrzuceniem zdjęć na stronę internetową trzeba je odpowiednio zmniejszyć do odpowiedniej rozdzielczości. Jakiej? to wszystko zależy od ich przeznaczenia. Jeśli zdjęcie ma być wyświetlane na całym ekranie, to nie powinno przekraczać w szerokości 1920 pikseli. Jeśli to zdjęcia do galerii zdjęć to bezpieczną wartością będzie 1600px w szerokości. Na blogach najczęściej wystarczy szerokość 1200px. Im mniej tym zdjęcie będzie mniejsze, a co za tym idzie, będzie zajmować mniej miejsca, ale powinno być dopasowane do szerokości kolumny, w jakiej będzie wyświetlane. Zbyt małe zdjęcie, które ma np:800px nie będzie dobrze wyglądać w kolumnie o szerokości 1200px.
Rozdzielczość zdjęcia można zmienić w każdym programie graficznym jak photoshop, gimp czy ostatnio popularnej canvie. Można to także zrobić poprzez portal internetowy jak np: picresize.com
Kompresja zdjęcia.
Drugą ważną rzeczą jest kompresja zdjęcia. To nic innego jak zmiana jakości zdjęcia. Spokojnie, to nie oznacza, że zdjęcie będzie słabej jakości. Przy odpowiedniej kompresji nie będzie widać praktycznie różnicy, a rozmiar zdjęcia zmniejszy się o 30-70%! W przypadku kilku zdjęć na jednej stronie robi to naprawdę ogromną różnicę.
Kompresje zdjęcia można przeprowadzić w wielu programach graficznych jak photoshop, gimp czy canvie. Jednak ja najczęściej korzystam z tinyjpg.com, który szybko i masowo kompresuje obrazki różnych formatów i pozwala je ściągnąć w jednej paczce.
Dla przykładu dwa zdjęcia. Pierwsze bez kompresji, drugie z kompresją 70%. Między nimi praktycznie nie widać różnicy w jakości, a zdjęcie zajmuje ponad połowę mniej miejsca.
Mała dodatkowa rada: Przed wrzuceniem zdjęć na stronę zmień także nazwy plików. Opisz krótko, co przedstawia zdjęcie (np: zachód słońca w Rewalu, apartament w Kołobrzegu). Dzięki temu zdjęcia będą się lepiej pozycjonować w google.
Format WebP na stronie internetowej
Coraz większą popularnością cieszy się format WebP. To format obrazów opracowany przez Google, który zapewnia lepszą kompresję niż popularne formaty, takie jak JPEG i PNG. Dzięki temu strony internetowe mogą ładować się jeszcze szybciej. WebP korzysta z nowoczesnych technologii kompresji obrazów, takich jak kompresja stratna i bezstratna, aby zredukować rozmiar pliku bez utraty jakości obrazu. W porównaniu z formatem JPEG, format WebP może zapewnić o 25-35% lepszą kompresję, a w porównaniu z formatem PNG nawet o 25-47% mniejszyć rozmiar pliku. Niestety minusem tego formatu jest to, że nie wszystkie programy go jeszcze wspierają, choć powoli się to zmienia. Najpopularniejszy CMS na świecie WordPress w wersji 6.1 posiada automatyczną konwersję plików do własnie tego formatu. Można więc przepuszczać, że czas plików JPGE i PNG powoli dobiega końca.
One Comment